Skip to content

Ciąża urojona, czyli największy koszmar wielu właścicieli suk

Ciąża urojona, czyli największy koszmar wielu właścicieli suk

Natura lubi płatać figle wszystkim ssakom, nie tylko ludziom. Okazuje się, że suka również może cierpieć z powodu ciąży urojonej. I choć ma to niewiele wspólnego z jej psychicznym nastawieniem i odpowiedzialna za to jest po prostu biologia, konsekwencje są męczące zarówno dla samej suki, jak również jej właścicieli.

 

Czym jest ciążą urojona?

Pojawia się zazwyczaj w terminie ok. 2 miesięcy po rui. Pamiętajmy, że ta przypadłość nie musi objawić się po pierwszej cieczce i może pojawić się również po kolejnych. Najprościej ujmując, ciąża urojona to stan, kiedy organizm suki przygotowuje się do porodu, choć nie doszło do zapłodnienia. Burza hormonów nie zostaje rozładowana i suka zaczyna się inaczej zachowywać.

 

Zmiany w zchowaniu

Tych jest tyle, ile zwierzaków, ponieważ każda suka może przeżywać ten czas inaczej. Są takie, które stają się apatycze, niechętnie poddają się jakiejkolwiek aktywności, zdecydowanie mniej jedzą i więcej śpią. Inne są pełne energii i niekiedy agresywne wobec osób, które zbliżają się do “ich terytorium”. Łączy je natomiast zmiana w fizjonomii - opuchnięte sutki mogą wydzielać mleczną wydzielinę. Dodatkowo, jeśli zauważymy, że suka po przebytej cieczce, zaczyna opiekować się zabawkami, nosi je ze sobą lub zaczynają one znikać w dziwnych okolicznościach, jest to sygnał do kontaktu z weterynarzem.

Co dalej?

Po wizycie u weterynarza należy zastosować się do jego zaleceń. Zazwyczaj obejmują one zakaz okazywania nadmiernej czułości suce. Należy unikać głaskania i dotykania okolic brzucha, by nie pobudzać dodatkowo sutków do produkowania wydzieliny. Należy również bezwzględnie zabrać zwierzakowi zabawki oraz legowisko. Takie zachowanie, choć może wydawać się okrutne, szczególnie wobec suk zżytych ze swoimi właścicielami, pomaga w ustabilizowaniu ich stanu.

Niekiedy konieczne jest wprowadzenie farmakoterapii lub suplementacji, wspomagającej normalizowanie poziomu hormonów w organizmie zwierzaka.

 

Jak długo to potrwa?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy zwierzak jest inny. Czasami różnicę można zauważyć już po 2 tygodniach, niekiedy po 2 miesiącach. Najważniejsze jednak, by nie lekceważyć objawów ciąży urojonej. Oczywiście mogą one ustąpić samoistnie, jednak częste nawroty lub zaniedbanie leczenia, mogą doprowadzić do rozwinięcia się w organizmie zwierzęcia poważnych chorób.

 

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że suka w okresie ciąży urojonej nie wie, co się z nią dzieje. Powinniśmy zatem wykazać się ogromną wyrozumiałością i pomocą w przetrwaniu tego ciężkiego hormonalnie stanu.