Skip to content

Jesień życia czworonogów, czyli jak dbać o zwierza seniora?

Jesień życia czworonogów, czyli jak dbać o zwierza seniora?

Zwierzęta, podobnie jak ludzie jesienią życia mierzą się z wieloma problemami.  Musimy mieć świadomość, że poza problemami zdrowotnymi, możemy zauważyć u swojego pupila również zmianę zachowania. Poza znanymi symptomami starości, tj. wzrostem wagi, zmniejszoną aktywnością, zmniejszonym apetytem i problemami z chodzeniem, ślepotą, niewydolnością narządów wewnętrznych, duża część zwierząt cierpi z powodu demencji.

W jaki sposób możemy pomóc naszemu seniorowi?

Przede wszystkim powinniśmy zapewnić mu spokój. Bez względu na to, czy mamy w domu psa, czy kota, zadbajmy o jego komfort. Przygotujmy się też na to, że będziemy zobowiązani do częstszego sprzątania, choćby sierści, która wygląda już teraz zupełnie inaczej niż u młodego zwierzaka.

Zadbajmy też o odpowiednią dietę. Nie chodzi tu jedynie o konieczną suplementację, ale również dostosowanie rodzaju karmy do uzębienia naszego pupila. Bardzo często zdarza się, że zwierzak traci apetyt ze względu na zbyt twardą karmę. Oczywiście czasami jest to związane z nagłą zmianą jego preferencji, która może być związana po prostu z podeszłym wiekiem.

Należy pamiętać również o tym, że na starość zwierzaki miewają gorszy słuch i wzrok. Zbadajmy zatem o to, by nie zmieniać zbyt wiele w naszych mieszkaniach, by ułatwić im poruszanie się w znanym miejscu.  Wykażmy się również cierpliwością, gdy zwierzak nie reaguje na swoje imię lub sprawia wrażenie nieposłusznego. Pamiętajmy, że z całą pewnością nie robi tego z premedytacją.

Psi senior ma zazwyczaj również problemy ze stawami i kręgosłupem. By mu ulżyć możemy wypróbować rehabilitacji, jednak nieczęsto przynosi ona jakiekolwiek efekty. Dlatego należy pamiętać o tym, że nasz zwierzak nie ma już tyle sił na zabawę, choć czasami może sprawiać inne wrażenie. Pozwólmy mu odpoczywać, zwracajmy uwagę na potencjalnie niebezpieczne sytuacje i po prostu pozwólmy naszemu przyjacielowi na spokój.

Problemy z pamięcią i koncentracją

Psy podobnie jak ludzie, cierpią na demencję. Nie dziw się, gdy Twój pies ma niekiedy nieobecne spojrzenie lub zachowuje się w swoim domu, jak w obcym miejscu. Nie unoś się, gdy pies zaczyna nerwowo szczekać, ponieważ może to być objaw jego dezorientacji. Postaraj się wówczas być przy nim i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa.

 

Jak widać podeszły wiek staje się problemem nie tylko dla ludzi. Nasze czworonogi również odczuwają negatywne skutki starości. W tym trudnym czasie możemy jedynie zdobyć się na wyrozumiałość i sprawić, by ułatwić swojemu czworonożnemu przyjacielowi