Skip to content

Język psów, czyli jak zwierzęta komunikują się między sobą.

Język psów, czyli jak zwierzęta komunikują się między sobą.

Zapewne niejednokrotnie wydaje nam się, że nasz pupil rozumie wszystko, co do niego powiemy. I choć faktycznie są pewne słowa, które stanowią dla niego komendę, tak naprawdę pies reaguje zazwyczaj na nasze gesty i niestety daleko nam do Doktora Dolittle. Za to zupełnie błędne jest uznanie, że psy nie mówią, ponieważ rozmawiają ze sobą niemal ciągle, chociaż tego nie zauważamy.

 

Odwracanie wzroku

Wbrew pozorom nie chodzi o szczekanie. Psy komunikują swoje zamiary poprzez konkretne zachowania.

Jeśli widzimy, że zwierzak odwraca od nas głowę i zaczyna się oblizywać, powinniśmy zrozumieć, że okazuje on nam tym dyskomfort, który odczuwa. Wówczas należy dać mu przestrzeń do opanowania emocji w spokoju.

Oczywiście zwierzęta zachowują się w ten sposób nie tylko w stosunku do ludzi, a głównie w sytuacji, gdy spotykają innego psa, dlatego pamiętajmy, by odpowiednio zareagować, gdy widzimy, że nasz pies odczuwa stres.

 

 

Odwracanie się bokiem

Gdy powyższy sygnał nie zostanie odpowiednio odczytany, wówczas zwierzak zakomunikuje swój niepokój silniej - poprzez odwracanie się i stawanie bokiem w bezruchu. Ponownie, może to dotyczyć innego psa, ale również ludzi. I o ile inny pies dość szybko zrozumie, co dana postawa oznacza, tak człowiek może to błędnie odczytać, jako na przykład zaproszenie do zabawy lub pieszczot.

Pamiętajmy też, że to zachowanie można odwrócić. Jeśli zauważymy, że pies czuje się w naszej obecności niepewnie, bądź sami odczuwamy pewien dyskomfort w spotkaniu z nim, ustawmy się bokiem i nie ruszajmy się przez chwilę. To zdecydowanie pomoże w rozładowaniu napięcia.

 

Ziewanie

Często myślimy, że nasz psiak słodko ziewa i czym prędzej mamy ochotę uwiecznić to na zdjęciu. Pamiętajmy jednak, że w zależności od sytuacji, to również może być sygnałem uspokajającym. Jest to jeden z psich sposobów na opanowanie i spokój. I co ciekawe, często odnosi się to nie tyle do samego zwierzaka, co do środowiska, w którym się znajduje. Dlatego warto zwrócić uwagę, jak postępuje nasz pupil, gdy jest na przykład postronnym obserwatorem konfliktu.

 

Jak widać odpowiednie komunikowanie się z psem i odczytywanie jego nastrojów nie musi być trudne. Owszem, wymaga od nas pewnego zaangażowania i wiedzy, ale czego nie robi się dla ukochanego czworonoga!
Więcej o sygnałach uspokajających dowiecie się z książki Trudid Rugaas “Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów”, na której oparliśmy powyższy artykuł.