Skip to content

Kot nie do poznania! Czyli dlaczego futrzak zmienia się w nocy w złoczyńcę?

Kot nie do poznania! Czyli dlaczego futrzak zmienia się w nocy w złoczyńcę?

Koty to prawdziwe dzikie zwierzęta i choć niektóre uwielbiają się do nas tulić i potrafią przespać cały dzień, mają również swoje potrzeby,  podyktowane przez naturę, które warto zaspokoić.

Bardzo często zachowanie kota, które określamy jako niegrzeczne, ma swoje podłoże w braku stabilizacji i stresie, a nie samym usposobieniu zwierzaka. Na początku zatem, warto zadać sobie pytanie, co może być przyczyną takiego zachowania naszego kota. Być może jego „dzikość” dała o sobie znać po wystąpieniu konkretnej sytuacji? Odpowiedzi pomogą nam w wyeliminowaniu czynnika, który negatywnie wpływa na naszego zwierzaka.

 

Jak postępować z niegrzecznym zwierzakiem?

Według behawiorystów, najpierw powinniśmy postarać się o usunięcie bodźca, który wywołuje negatywne zachowanie kota. Kolejną kwestią jest nasze zachowanie i to przede wszystkim od niego, zależy naprawienie sytuacji. Nie możemy nerwowo reagować na zachowanie kota. Powinniśmy skończyć z krzykami i ganieniem za kolejne zniszczone kwiaty lub zrzucenie czegoś z półek. W zamian, powinniśmy wprowadzić do rutyny nagradzanie. Zwierzak powinien nauczyć się, że tylko pozytywne zachowanie przynosi mu profity. Pozytywne emocje, towarzyszące pochwałom zdecydowanie lepiej wpłyną na jego zachowanie. Jeśli z kolei zwierzak zaczyna być aktywny w nocy i to w tym czasie płata różne figle, ignorujmy go! Choć to bardzo trudne, brak atencji w tym przypadku, sprawi, że zwierzak zauważy bezcelowość swoich działań i wysoce prawdopodobne, że po prostu odpuści.

 

 

Drapanie kanapy

Wybieranie przez koty kanapy zamiast drapaka to kolejny istotny problem, z którym mierzą się właściciele, nie tylko młodych kociąt.  Tu rozwiązanie problemu jest nieco trudniejsze. Na początku postarajmy się sprawić, by drapak stał się dla kota najbardziej atrakcyjnym miejscem. Przysuńmy go bliżej drapanej kanapy. Możemy również użyć lasera, jednak bardzo ważne, by każda taka zabawa zawsze kończyła się na drapaku. Jeśli takie rozwiązanie nie przynosi efektów, zastanówmy się nad tym, jak sprawić, by kanapa przestała być dla kota interesująca. W Internecie można przeczytać różne porady: od okręcania kanapy folią, po taśmę klejącą, jednak prawda jest taka, że sami musicie znaleźć złoty środek. Najważniejsze to postarać się, by drapanie kanapy, nie sprawiało kotu przyjemności takiej, jaką daje mu drapak.

Pamiętajcie, nie każdy kot z piekła rodem, zachowuje się nieodpowiednio celowo. Postarajmy się wykazać cierpliwością i przede wszystkim konsekwencją w niwelowaniu negatywnych zachowań a z pewnością osiągniemy zamierzone efekty.