Skip to content

Wiedza tajemna, czyli jak i czym karmić kota?

Wiedza tajemna, czyli jak i czym karmić kota?

W przypadku żywienia kota, poza problemami z trafieniem w gust naszego pupila, głównym kłopotem może być odpowiednie zbilansowanie diety. Efekty możemy weryfikować obserwując przybieranie kocięcia na wadze. Prawidłowy wzrost masy ciała po 3 miesiącu życia powinien wynosić  ok. 400-500 g miesięcznie i trwać aż do czasu osiągnięcia prawidłowej wagi dorosłego osobnika.

Podobnie, jak w przypadku psów, w żywieniu kota konieczne jest odpowiednie zbilansowanie diety, która uwzględni odpowiednią ilość białka, węglowodanów, aminokwasów (tauryna) i witamin.

 

Jak karmić młode kocięta?

Przede wszystkim należy pamiętać o podawaniu karmy w mniejszych porcjach, ale kilka razy dziennie. Przyjmuje się, że do osiągnięcia roku, kot powinien przyjmować 4-5 posiłków dziennie. Należy bezwzględnie pilnować ilości przyjmowanego przez kocię pokarmu, ponieważ nadwaga może doprowadzić do cukrzycy i chorób związanych z motoryką i układem ruchu.

Pamiętajmy, by nie karmić kociąt jedzeniem, które zostaje nam po posiłkach. Są to dania ubogie w składniki odżywcze niezbędne do odpowiedniego rozwoju małych kociąt.

Zastanów się także zanim zaczniesz podawać kotkowi smakołyki, jeśli nie są przeznaczone specjalnie dla kociąt. Niestety, bardzo często zdarza się, że te przeznaczone dla kotów dorosłych nie nadają się dla maluchów nie tylko ze względu na ich wielkość, ale również nieodpowiednią ilość składników odżywczych.

 

Jak karmić kota po kastracji?

Po zabiegu kastracji należy zwrócić szczególną uwagę na kaloryczność posiłków. Kot pozbawiony instynktownej chęci ciągłego ruchu przy jednoczesnym zwiększeniu łaknienia zaczyna po prostu tyć. Z tego powodu warto postarać się o dobre zbilansowanie diety. Kot powinien przyjmować mniej tłuszczów, jednak dla przykładu, ilość białka powinna zostać niezmienna.

Od lat trwa dyskusja na temat rodzaju karmy podawanej zwierzęciu po kastracji: sucha czy mokra? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, natomiast należy pamiętać o odpowiedniej gramaturze – karmy suchej podajemy zawsze mniej niż tej mokrej. Bardzo istotnym aspektem jest również zwiększenie dostępu do wody, ponieważ koty po zabiegu sterylizacji powinny więcej pić.

 

Jak karmić kotkę w ciąży i karmiącą?

Jeśli ciąża naszej kotki jest zaplanowana, należy przygotować się do niej z wyprzedzeniem. Podczas rui należy dostarczać jej posiłki bardzo dobrze zbilansowane, ponieważ jej apetyt w tym czasie słabnie. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że również podczas ciąży zapotrzebowanie energetyczne kotek wzrasta. Konieczna jest też suplementacja szczególnie wapnia i fosforu, głównie w drugiej części ciąży.

 

Suche, mokre, czy BARF?

Najprostszym rozwiązaniem jest kupowanie suchej karmy lub popularnych „saszetek” dla kota. Niestety bardzo często ich skład okazuje się nie spełniać zapotrzebowania na składniki odżywcze naszego zwierzaka.  To główny powód, dla którego właściciele kotów często rozglądają się za alternatywą.  Próbują gotować sami, choć i takie rozwiązanie okazuje się często niewystarczające, a przede wszystkim wymagające mnóstwo wiedzy, potrzebnej do przygotowania odpowiednio zbilansowanego posiłku.

Ostatnio na popularności, również wśród właścicieli kotów zyskuje dieta BARF.  Jej główną wadą jest jednak czas, który powinniśmy poświęcić na jej przygotowanie. Po opanowaniu techniki nie jest to zbyt skomplikowane, ale należy pamiętać o mieleniu i szarpaniu mięsa, odpowiedniej suplementacji a także nawodnieniu mieszanki.

 

Nie zapominajmy o suplementach!

Jednym z najważniejszych suplementów w jadłospisie kota powinna być tauryna, odpowiadająca za odpowiedni rozwój (głównie wzroku) naszego pupila. Jeśli nie pojawia się ona w jadłospisie naszego pupila, warto zastanowić się nad dodaniem jej do posiłku – zawsze w formie półproduktu.

 

Bez względu na wybrany sposób żywienia, należy pamiętać o tym, by dbać o naszego kota i dostarczać mu odpowiednich składników odżywczych w najlepszej formie.