Skip to content

Wojna czy pokój? Czyli pies i dziecko pod jednym dachem.

Wojna czy pokój? Czyli pies i dziecko pod jednym dachem.

Bez względu na to, czy mamy w domu psa, czy też kota, wprowadzenie do niego nowego członka rodziny w postaci dziecka, będzie dużym przeżyciem nie tylko dla zwierząt, ale także dla Nas.

Należy pamiętać, że zwierzęta zostaną postawione w zupełnie nowej sytuacji i to opiekun jest odpowiedzialny za to, by sytuacja nie stała się problematyczna dla żadnej ze stron.

 

Niemowlę w domu

Zacznijmy od tego, że zwierzę nie rozumie sytuacji, w której do domu zostaje przyprowadzone nowonarodzone dziecko. Musimy zadbać o to, by nasz pupil nie odczuł niepotrzebnego stresu w związku z nową rzeczywistością. Zarówno pies, jak i kot, powinny mieć możliwość zapoznania się z dzieckiem poprzez obwąchanie. Musimy być przygotowani na sytuację, gdy zwierzę nie zaakceptuje nowego członka rodziny, wówczas należy reagować szybko i skontaktować się ze zwierzęcym behawiorystą.

W miarę możliwości powinniśmy postarać się, by zwierzę zastało dziecko w domu, a nie odwrotnie. Jeszcze lepszym wyjściem z sytuacji, byłoby stopniowe przyzwyczajanie zwierzęcia do sytuacji, np. poprzez dawanie mu do powąchania ubranka lub kocyka dziecka, jeszcze zanim wróci ono z nami do domu.

Behawioryści zwracają uwagę na to, by pokazać zwierzęciu, że dziecko to mały człowiek, by uniknąć nieporozumienia, gdy pies stwierdzi, że do domu przyniesiono po prostu nową zabawkę.

Powinniśmy zastanowić się nad tym, by odpowiednio wcześniej przygotować czworonoga do nowej sytuacji. Dotychczasowy pupil musi zrozumieć, że niedługo stado zostanie poszerzone, a on sam nie musi być na pierwszym miejscu. Należy skupić się również na tym, by przyzwyczaić zwierzaka do tego, że panujące do tej pory zasady ulegną zmianie. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że zwierzę musi nauczyć się samodzielności i tego, że jego opiekun nie zawsze będzie dla niego dostępny.

 

 

Starsze dziecko

Gdy jednak pierwszy kontakt będzie już za nami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwierzak i nasze dziecko zostaną najlepszymi przyjaciółmi. Badania dowodzą również, że kontakt dziecka ze zwierzęciem wpływa pozytywnie na jego rozwój. Niemowlę uczy się, jak obcować z inną istotą, nie wyrządzając jej krzywdy. W kolejnych etapach życia, wykształca w sobie opiekuńczość, ale przede wszystkim obowiązkowość. To piękny rodzaj relacji, który zmienia się z upływem czasu – najpierw to zwierzę dba o dziecko, następnie staje się jego podopiecznym.

 

Sytuacja, związana z pojawieniem się nowego członka rodziny zawsze jest trudna. Jak jednak widać odpowiednie przygotowanie może sprawić, że stres nie będzie odczuwalny przez żadnego z członków stada.